Long COVID może trwać nawet ponad 12 miesięcy

Medical,Concept,Of,Post-covid,Syndrome.,Long,Covid.,Post,Covid-19,Stage.

FAKTY | 10.02.2023

Lęk, depresja i bezsenność – to wiodące dolegliwości, które dotykają części pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Dołączyć należy do nich również kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu czy smaku. Z badań przeprowadzonych w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wynika, że objawy zespołu pocovidowego występują u około 30% pacjentów.

Long COVID: bezsenność, lęk, depresja

Zespół pod kierownictwem szefa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu – dra hab. Jerzego Jaroszewicza, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu –  przeanalizował objawy występujące u 200 osób, które przebyły COVID-19 co najmniej dwa miesiące wcześniej. Pacjentów podzielono dwie grupy – chorych, którzy byli hospitalizowani oraz tych, którzy leczyli się w domach.

W grupie chorych hospitalizowanych zaobserwowano większe nieprawidłowości w wynikach badań pulmonologicznych czy testów wydolnościowych. – Z kolei wiodącym powikłaniem psychiatrycznym i neurologicznym jest bezsenność, która utrzymywała się trzy miesiące po przebyciu COVID-19 u połowy wszystkich badanych pacjentów, bez względu na to, czy ich stan w trakcie zakażenia wymagał hospitalizacji czy przechodzili koronawirusa łagodnie. Częstymi odchyleniami w obu grupach były również lęk i depresja – podkreślił dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz.

Long COVID i post-COVID

Long COVID to stan z objawami utrzymującymi się od 4 do 12 tygodnia od zakażenia, z kolei w przypadku post-COVID dolegliwości występują po upływie 12 tygodni.

– Aby stwierdzić u pacjenta zespół pocovidowy, dolegliwości muszą trwać co najmniej dwa miesiące, a diagnostyka nie może wskazać innych przyczyn tych dolegliwości. Long COVID może trwać nawet ponad 12 miesięcy. Prowadzone badania wykazują, że niektóre ciężkie objawy mogą trwać dłużej, np. duszność – wskazał dr Jaroszewicz.

Jak ograniczyć liczbę zakażeń? Rekomendacje Rady Ekspertów NIL

Naczelna Izba Lekarska, przedstawiła na początku stycznia br. zalecenia mogące wpłynąć na ograniczenie liczby zakażeń, w związku z zaobserwowanym w ostatnich tygodniach istotnym wzrostem zachorowań na grypę, RSV i COVID-19 i idącą za tym zwiększoną liczba hospitalizacji.

Wśród 9 zaleceń Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (31 autorytetów w dziedzinie zdrowia), znalazło się m.in.:

  • uaktualnienie szczepień przeciw COVID-19 celem zmniejszenia ryzyka powikłań związanych z możliwością jednoczesnego lub sekwencyjnego zakażenia grypą lub SARS-CoV-2,
  • upowszechnienie testów diagnostycznych, szczególnie szybkich testów antygenowych w kierunku grypy, RSV i COVID-19.

Mamy do czynienia z potrójną epidemią: grypy, RSV, SARS-CoV-2 i niski odsetek zaszczepionej populacji szczepieniem przeciwko grypie i jeśli chodzi o szczepienia przypominające przeciw COVID-19, mamy przepełnione gabinety podstawowej opieki zdrowotnej i system – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Jankowski, Prezes NRL.

Jankowski zaapelował również o wypracowanie rozwiązania dla pacjentów, które umożliwiałoby tzw. zgłaszanie pracodawcy niedyspozycji chorobowej z wyłączeniem zaangażowania lekarza.

Źródło: Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu, NIL