PRAWO | 29.08.2024
Autor: mgr prawa Monika Bartwicka – ekspert w zakresie prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta.
Technik farmaceutyczny jako zawód medyczny
Ustawa o niektórych zawodach medycznych, wchodząca w życiu z dniem 26 marca 2024, to zapewne regulacja, na którą z niecierpliwością oczekiwali technicy farmaceutyczni. Wprowadziła ona szereg zmian w ramach wykonywania tego zawodu.
Zobowiązania jakie muszą spełnić technicy farmaceutyczni
W pierwszej kolejności przeanalizujmy zobowiązania nałożone na techników farmaceutycznych.
PO PIERWSZE. Do wykonywania zawodu medycznego uprawniona jest osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- korzysta z pełni praw publicznych;
- wykazuje znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu medycznego;
- posiada odpowiednie wykształcenie;
- posiada wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Nie dokonując gradacji przesłanek prawnych wydaje się, że najistotniejszą przesłanką wydaję się niekaralność.
PO DRUGIE i BARDZO ISTOTNE. Z dniem 26.09.2024 r. mija termin, do jakiego technicy farmaceutyczni zobligowani są złożyć wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis ten można dokonać za pośrednictwem rejestru dostępnego pod adresem: rizm.ezdrowie.gov.pl do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby wykonującej zawód medyczny, a w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwego wojewody – do Wojewody Mazowieckiego.
Termin 26.09.2024 jest terminem ostatecznym. Brak złożenia wniosku o wpis oznacza, że technik farmaceutyczny będzie mógł wykonywać swoje czynności zawodowe jedynie do dnia 25.03.2025 r. Warto wskazać, że rejestr ten obejmuje m.in. następujące informacje:
- numer wpisu;
- indywidualny identyfikator wpisu;
- datę wpisu;
- nazwę wykonywanego zawodu medycznego;
- dane osobowe dotyczące osoby wykonującej zawód medyczny w postaci: numer PESEL, obywatelstwo, adres miejsca zamieszkania, numer telefonu, adres poczty elektronicznej;
- dane dotyczące wykształcenia lub kwalifikacji, w tym nazwę i adres ukończonej szkoły lub uczelni;
- numer i datę wydania świadectwa lub dyplomu;
- poziom wykształcenia;
- tytuł zawodowy w przypadku ukończenia studiów;
- informację dotyczącą odbycia praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego;
- informację o realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego w danym okresie rozliczeniowym;
- nazwę i adres miejsca wykonywania zawodu medycznego;
- informację o zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, jeżeli taka wcześniej wystąpiła;
- informację o zaprzestaniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli taka wcześniej wystąpiła;
- informację o wznowieniu wykonywania zawodu medycznego, jeżeli taka sytuacja miała wcześniej miejsce;
- datę utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego wraz z podaniem przyczyny, jeżeli taka sytuacja miała wcześniej miejsce;
- informację o tymczasowym zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego albo o ograniczeniu zakresu czynności w jego wykonywaniu, jeżeli taka sytuacja miała wcześniej miejsce.
Tutaj należy nadmienić, że nie wszystkie dane znajdujące się w rejestrze, są danymi jawnymi.
PO TRZECIE. Technicy Farmaceutyczni jako przedstawiciele zawodu medycznego na mocy Ustawy o niektórych zawodach medycznych, jak i także Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, zobligowani są do przestrzegania i wdrażania praw pacjenta. Wśród praw pacjenta wyraźne miejsce zajmuje tajemnica zawodowa, która dotyczy wszelkich informacji, w jakich posiadanie wejdzie technik farmaceutyczny w ramach świadczonych czynności zawodowych, a które dotycząca pacjenta. Te informacje wykraczają poza dane medyczne i obejmują także inne informacje, które przekazane zostały przez pacjenta czy osobę bliską lub jego opiekuna prawnego. Wśród praw pacjenta na uwagę zasługuję także kwestia dostępu pacjentów do dokumentacji medycznej czy obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
PO CZWARTE. Technicy farmaceutyczni zobligowani zostali do rozwoju zawodowego poprzez aktualizację swojej wiedzy w ramach kształcenia podyplomowego, jak i doskonalenia zawodowego. To jednocześnie ich prawo i obowiązek ustawowy.
Przechodząc do uprawnień, to w związku z kształceniem zawodowym osobom wykonującym zawód medyczny, podnoszących kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego przysługuje – na złożony uprzednio pracodawcy wniosek – urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Termin urlopu szkoleniowego każdorazowo wymaga uzgodnień z pracodawcą. Co ważne, osoba wykonująca zawód medyczny ma obowiązek niezwłocznie po odbyciu szkolenia, przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jej udział w formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego.
Podstawy prawne do wykonywania zawodu technika farmaceutycznego
Zawód technika farmaceutycznego można wykonywać na podstawie:
- umowy o pracę,
- stosunku służbowego,
- umowy cywilnoprawnej,
- wolontariatu.
Na koniec warto zwrócić uwagę, że zawód technika farmaceutycznego, zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie sporządzania i wytwarzania produktów leczniczych oraz prowadzenia obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa.
Podsumowanie
Aby prawnie technik farmaceutyczny mógł uzyskać status zawodu medycznego musi spełnić podstawowy warunek w postaci wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Nieprzekraczalna data takiego wpisu to 26.09.2024 r. Dodatkowo, aby taki wpis uzyskać należy spełnić warunki formalno-prawne opisane powyżej. Należy jednak pamiętać, że nowe uprawnienia to również nowe obowiązki i nowa odpowiedzialność zawodowa. Niezwykle istotne zatem jest, aby mieć świadomość zarówno rozszerzenia uprawnień, jak i konsekwencji z tym związanych tak, aby wykonywać swój zawód z pełną świadomością, ale również poczuciem odpowiedzialności prawnej.