Nowa ustawa o zawodach medycznych – Technik farmaceutyczny

ustawa

PRAWO | 23.03.2024

Nowa ustawa o niektórych zawodach medycznych, wchodząca w życie 26 marca 2024 roku, przynosi istotne zmiany dla techników farmaceutycznych oraz kierowników i właścicieli aptek. Ustawa ma na celu zwiększenie jakości obsługi pacjentów i podniesienie standardów bezpieczeństwa w branży farmaceutycznej.

Co nowego dla techników farmaceutycznych?

W odniesieniu do techników farmaceutycznych, nowe zapisy koncentrują się przede wszystkim na rozwoju zawodowym i edukacji. Ustawa wprowadza obowiązek ukończenia szkoleń doskonalących co 5 lat, co ma zapewnić ciągłą aktualizację wiedzy z zakresu nowych technologii, leków oraz procedur pracy w aptece. Ponadto, zwiększa się nadzór nad praktykami zawodowymi, co obejmuje lepszą weryfikację kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego przy zatrudnianiu nowych techników. Ustawa definiuje także przesłanki, jakie łącznie musi spełnić osoba zakwalifikowana do zawodów medycznych, wymienionych w Ustawie. Od teraz każdy technik farmaceutyczny będzie zobligowany do wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodów Medycznych.

Jakie zmiany dla kierowników i właścicieli aptek?

Wpisanie zawodu techników farmaceutycznych do puli zawodów medycznych powoduje określone zmiany również dla kierowników i właścicieli aptek. Będą oni musieli zapewnić technikom możliwość realizacji zadań wynikających z nowych przepisów, a także przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów przy zatrudnianiu. O czym dokładnie mowa? – Więcej na temat zmian, jakie wnosi w życie nowa Ustawa, dowiecie się w rozmowie z naszym gościem – mgr prawa Moniką Bartwcką! POSŁUCHAJ, co przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Opracowanie: NutroPharma